Sinüzit Endoskopik Cerrahi

Sinüzit

Burun tıkanıklığınız, yüz basınç hissi , öksürük ve koyu kıvamda burun akıntısınız varsa, sinüzit veya rinosinüzit sizde de olabilir.
Sinüsleriniz, elmacık kemiklerin arkasında, gözlerinizin çevresinde ve burnunuzun arkasındaki kemik boşluklardır. Nefes aldığınız havanın ısınması, nemlendirilmesi ve filtrelenmesine yardımcı olan mukus içerirler. Her sinüsün burun içine açılma delikleri vardır ve drenaj buruna doğru olur. Sinüzit infeksiyonda, bu drenaj sistemi tıkandığında oluşur.

Akut Sinüzit

Akut sinüzit, dört haftadan az süren sinüzit semptomlarını ifade eder. Çoğu vakalar sıklıkla bir soğuk algınlığına başlar. Belirtiler genellikle bir haftadan 10 güne kadardır;  bazı kişilerde bakteriyel enfeksiyonu gelişir ve süre daha da uzar.

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit, aynı zamanda kronik rinosinüzit olarak adlandırılır, medikal tedaviye rağmen semptomlar 12 haftadan fazla sürerse çoğunlukla teşhis edilir.

Alerjik rinit veya astımı olan insanlara kronik sinüzit daha sık rastlanır. Bunun nedeni, alerjik rinit veya astım olduğunda hava yollarının iltihaplanma eğilimi daha yüksek olmasıdır. Sinüzit ayrıca mantar infeksiyonunda, septum deviasyonunda, burun polipleri veya seyrek olarak bağışıklık sistemi yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik sinüs cerrahisi, sinüslerin burun içine açılma deliklerlerindeki tıkanmaları gidermek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Her sinüs burunda belirli bir bölgeye açılır, açılma deliklerinde blokaj sinüslerin içinde enfeksiyona burun tıkanılğı ve sinüzitlere neden olabilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi: Neden Yapılır

Endoskopik sinüs cerrahisi aşağıdakilerle ilişkili semptomları gidermek için kullanılır:
• Sinüzit
• Septal deviasyonlar veya konka hipertrofi
• Burun polipleri

Endoskopik Sinüs Cerrahisi: Cerrahinin Hedefleri

Endoskopik sinüs cerrahisi, sinüslerin drenajını iyileştirmek ve burun yoluyla hava akışını iyileştirmek için planlanır. Endoskopik sinüs cerrahisi hedefleri şunları içerir:
• Sinüs enfeksiyonlarının sayısının ve ciddiyetinin azaltılması
• Sinüzit ile ilişkili semptomların iyileştirilmesi
• Burun içinden hava akımının iyileştirilmesi
• Hastanın koku duyusunda iyileşme

Endoskopik Sinüs Cerrahisi: Neler Beklemeli

Genellikle genel anestezi altında, cerrah sinüs dokularının görüntülenmesi ve büyütülmesi için ucunda bir ışık ile ince bir kamera olan endoskop kullanacaktır. Doğal tıkanıklıklar, burun polipleri ve yara dokusu gibi sinüs tıkanıklığının nedenlerini güvenli ve etkili bir şekilde gidermek için özel araçlar kullanılabilir.
İhtiyaca göre, septumu düzleştirmek ve boyutunu küçültmek için özel aletler de kullanılır. Endoskopik sinüs cerrahisi burun deliklerinin içinden kapalı yapıldığı için deriyi kesmeyi gerektirmez. Bu nedenle, çoğu kişi aynı gün eve gidebilir.