Ses teli

Ses telleri hastalıkları nelerdir?

Birçok farklı ses teli hastalığı bulunmaktadır.

En sık karşılaşılan ses teli hastalığı nodül ya da poliplerdir. Genellikle iyi huylu olan ve yayılmadan çıktığı bölgede kalan nodüller, ses tellerinin doğru kapanmamasına neden olarak farklı belirtiler ortaya çıkarırlar. Kısa ama sürekli tekrarlayan ses kısıklıklarına neden olurlar. Ses kalitesinin de düşmesine neden olan bu durumda hızla bir doktora başvurulmalı ve tanı konarak tedaviye başlanmalıdır. Ses teli nodülü için medikal tedavi ile birlikte ses terapisi önerilir. Polip için tedavide ise mikroskobik cerrahi yöntemi ile ses teli ameliyatları yapılmaktadır.

Kistler, diğer bir ses teli hastalığıdır. Ses tellerinin bulunduğu bölgedeki nemlendirici bezlerin tıkanması sonucu ortaya çıkarlar. Zaman zaman sesin yoğun ve kötü kullanımı da bu hastalığı tetikleyebilir. Tedavisi yine mikroskobik cerrahi yöntemi ile yapılır.

Reinke ödemi, ses tellerinin orta kısmını oluşturan reinke bölgesinde oluşur. Bu bölgede biriken maddeler zamanla ödeme sebep olurlar. Genellikle çok sigara içen bireylerde görülür. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddelerin reinke bölgesinde (orta bölge) birikmesi sonucu ödem meydana gelir. Mikroskobik cerrahi ile tedavi edilir.

Ses teli felci ise ses tellerine giden sinirlerin zayıf çalışmaya başlaması ile ortaya çıkar. Nefes alıp vermede zorlanma ses teli felcinin ana belirtileri arasındadır. Grip veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren insanlarda sıklıkla görülebilir. Tedavi sürecinde ses terapisi ve cerrahi işlem gerekmektedir.

Ses tellerinde renk değişikliği ise genellikle çok sigara kullanan bireylerde görülür. Renk değişimi, ses tellerinde oluşan lezyonlara verilen addır. Ciddi sorunlara yol açabileceği için mutlaka cerrahi işlem yapılması ve doktor kontrolü altında tutulması gerekir. Lezyonlar, kanserin habercisi olabilir.

Ses teli ameliyatı nasıl yapılır?

Ses teli hastalıkları genelde uzun süreli ses kısıklıkları, boğazda kuruluk, şişme, ses tonunda değişim, yutkunma ya da nefes almada zorluk gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Bu belirtilerin uzun süreli olması halinde hızla bir doktora başvurulması gerekir. Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi ses teli rahatsızlıklarında da çok önemlidir. Zamanında tedavi edilmeyen durumlarda kanser riski bulunmaktadır.

Ses teli ameliyatları, mikroskobik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Cerrahi yöntem ile ses teli bölgesine girilir ve kist ya da polip varsa çıkartılır. Ameliyat sonrasında ses kısıklığı normal bir durumdur. Ameliyat sonrasında ses istirahatı yapılır, aşırı sıcak ya da soğuk içecek ve yiyecek tüketilmemesi gerekir. Alınmış olan bir kistin tekrar çıkma oranı oldukça düşüktür, yani ameliyat riski minimizedir. Ameliyat sonrası ses tellerinin iyileşmesi için bir hafta kadar konuşulmaması gerekir. Böylece ses telleri hava ile temastan ve titreşimden uzak kalarak iyileşme sürecini kolaylıkla atlatır.