Burun Operasyonları

Burun ameliyatları sonrası taburcu bilgileri:

1) Operasyon günü kendinizi biraz yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz. Rahat olun, çünkü narkoz ve ağrı kesicilerin etkisinden çıkana kadar böyle hissetmeniz normaldir. Hastaların çoğu ilk 24-48 saatten sonra ağrı kesici tedaviye daha az ihtiyaç duyar.
2) Operasyon günü veya 1-2 gün sonrası taburcu olacaksanız. Eve sizi birinin götürmesi iyi olur.
3) Burun estetik ameliyatını takiben gözlerinizin etrafında morarma ve renk değişiklikleri farkedebilirsiniz. Bu beklenen bir durumdur. Bu renk değişikliği yaklaşık 2 haftada kaybolur.
4) Burun içi tamponlarına ve dıştaki alçıya dokunmayın. Bunlar, doktorunuzun uygun gördüğü sürede çıkartılacaktır.

Aktivite:
1) En az bir hafta eğilme, zorlanma ve ağır bir şey kaldırmaktan kaçının.
2) 4 hafta sonra hafif egzersizlere başlayabilir ve egzersiz dozunu yavaş yavaş arttırabilirsiniz.
3) En az 8 hafta, buruna direkt temas riski taşıyan aktivitelerden kaçının.
4) Gözlüğünüzü takmak zorunda iseniz, burun üstüne baskı yerine alına yapıştırarak kullanabilirsiniz. Estetik ameliyatlar sonrası burun 2 ay kadar baskıya maruz kalmamalıdır.
5) Başınızı 2 veya daha fazla yastıkla yükselttiğinizde daha rahat uyuduğunuzu farkedeceksiniz. Bu durum, burnunuzdaki ameliyata bağlı şişkinliği azaltır.
6) En az 3 ay, burnunuzu direkt güneş ışığına maruz kalmaktan koruyun (15 numaradan büyük güneş yağı ile veya siperli bir şapka kullanın). Cerrahi sonrası 1-2 haftada, işinizin şekline de bağlı olarak işinize geri dönebilirsiniz.
7) Tamamıyla sigarayı bırakmanızı öneririz. Yine de içmek isterseniz, ameliyattan 2 hafta sonra tekrar başlayabilirsiniz.

Temizlik:
1) Burnunuzdaki tampon ve alçılar alınana kadar bir kişi saçınızı yıkarken size yardımcı olabilir.
2) Tampon ve eğer kullanıldı ise alçı alındıktan sonra, temizleyici bir krem kullanarak yapışkan ve yağlı maddeleri yavaşça temizleyin.
3) Dr unuzun önereceği şekilde günde 5-6 kez silikonlu tamponların deliklerinden tamponuzun alınıncaya kadar burun içini yıkayıp nemlendirin.

Yara bakımı:
1) Oksijenli suya batırılmış pamuklu çubuklarla yara yerlerini yavaşça temizleyin. Krutlar sert ve kuruysa tekrarlayan hareketlerle krutları yumuşatın ve çıkarın.
2) Antibiyotikli kremlerle eğer burun ucunda dikiş var ise yara yerlerini pansuman edin. Bunu günde birkaç kez yapın.
3) Burun iyi çalıştığı için çok kabuk üretir ve ara ara tıkanır. 2 ay boyunca Dr unuzun önereceği şekilde günde 5-6 kez burun içini yıkayıp nemlendirin ve 2-3 haftada bir dr unuza kontrole gidin. 2 ay sonunda da 1 yıl boyunca günde 2 kez yapın.

İlaçlar:
1) Devamlı kullanmak zorunda kaldığınız ilaçları kullanabilirsiniz.
2) Gerektiğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz, fakat ağrı kesicilere rağmen bir miktar daha ağrınız olabilir.
3) Aspirin içeren tüm ilaçlardan kaçının. Aspirin kanama riskini arttırır.
4) Saman nezlesi alerjik rinit hastalığınız var ise dr unuzun önereceği ilaçları kullanın.

Uyarılar:
1) Ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar burnunuzu sümkürmeyin. Burun içi salgılarını temizleme ihtiyacı olursa yavaşça burnunuzu çekebilirsiniz.
2) Giderek artan ağrı, ateşinizin fazla olması veya burunda bariz bir iltihaplı akıntı görürseniz operasyon yapılan hastanenize hemen başvurunuz.