Dış kulak yolu iltihabı

Dış kulak iltihabı nedir?

Dış kulak iltihabı özellikle su nedeniyle ortaya çıkan ve genellikle yaz aylarında görülen bir rahatsızlıktır. Havuz ve deniz suyu kulaktaki nemlenmeyi artırarak kulak kanalında şişme ve tıkanıklıklarla yol açabilir. Bu durum da ağrılı bir süreç olan dış kulak iltihabına neden olur.

Dış kulak iltihabı oldukça ağrılı bir süreçtir. Dış kulak yolu, mevcut ödem nedeniyle şişer, daralır. Bu semptomlara işitme azlığı da eklenir. Kulak akıntısı genellikle beklenen bir durumdur. Kulak kepçesi ağrılı bir hale gelir. Dokunulduğunda bile ağrı hissedilebilir.

Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • İşitme azlığı,
  • Kulak ağrısı,
  • Kulak akıntısı dış kulak iltihabının görülen ilk belirtilerindendir.

Dış kulak iltihabı nedenleri nelerdir?

Dış kulak iltihabının sebepleri su ile ilgilidir. Deniz ve havuz suyu, dış kulak iltihabının en sık görülen nedenlerindendir.

Havuz ve deniz suyu kaynaklı olmadan tekrarlayan dış kulak iltihabı geçiren kişilerde, şeker hastalığı riski olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu durumda şeker hastalığı için tetkiklerin yapılması önerilir.

Yaşlı kişilerde tekrarlayan ve tedaviye cevap vermeyen dış kulak iltihabında malignite tümöral (kötü huylu tümör) lezyonlar göz önünde bulundurulmalıdır ve hastaların tetkikleri bu yönde yapılmalıdır.

Dış kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Dış kulak iltihabı tedavisinde kulağın kuru kalması önemlidir.

  • Su ile temasın kesilmesi,
  • Kulak içindeki kirlerin temizlenmesi, aspire edilmesi,
  • Lokal tedaviyle kulak damlaları ve antibiyotiğin direkt enfeksiyon bölgesine damlatılması dış kulak iltihabı tedavisinin önemli adımlarıdır.

Ağrı ve ödem kesici olan antieflamatuar tedavinin (iltihabın ve ödemin azaltılmasına yönelik tedavi) başlanması gerekli durumlarda ve enfeksiyonun lokal tedaviyle toplanamadığı durumlarda ağızdan alınan sistematik antibiyotikler de tedaviye eklenebilir.

Tedavi sürecinde hastaların kulaklarını ıslatmamaları ve sudan uzak durmaları önerilir.

Ayrıca, kulak tıkanıklığı, damlaların içeri gitmesini engelleyebilir. Bu nedenle dış kulak iltihabı tedavisi öncesinde mutlaka kulak burun boğaz doktoru tarafından kulağın temizlenmesi önerilir.