Steroidli Burun Spreyleri

STEROİDLİ  BURUN SPREYLERİ  

Aşağıdaki bilgiler polikliniğimizde incelenmesi sonrası bir maddeye karşı allerjisi saptanan hastalarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen poliklinik doktorunuza sorunuz.

Buruna sprey şeklinde kullanılan steroidli spreyler burun ve sinüs içindeki örtünün şişkinliğini azaltmak için kullanılır ve bu nedenle oluşan burun tıkanıklıklarını azaltır. Aynı zamanda hapşırık ve burun akıntısının azalmasında da faydalıdır. Burun içindeki şişlikler azalınc burun ve sinüsler normal görevlerini yapabilir hale gelirler. Böylece sinüzit gelişmesi önlenmiş ve burun tıkanıklıklarına bağlı baş ağrılarılarıda azalmış olur.

Bu ilaçların etkili olabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle hergün düzenli olarak iki hafta süre ile kullanılmasından sonra etkisini göstermeye başlar. Erkenden bırakılması veya düzensiz kullanımları halinde etkisi görülmez.

Bu steroidli spreylerin büyük bölümü buruna püskürtüldükten sonra burun içindeki örtü tarafından emilir. Çok az bir kısmı ise yutulur. Bu yutulan az miktarda ilacın da vücuda genel etkisi yoktur veya çok azdır. Bu ilaç vücutta salgılanan bir hormonun aynısıdır. Hormon salınımı ile uyum göstermesi açısından ilacın sabah kalktıktan hemen sonra yapılan burun temizliğini takiben kullanımı önerilir.

Bu spreyin uzun süre kullanımı vücut açısından güvenlidir. Yıllarca kullanımının emniyeti kanıtlanmıştır. Ancak burun içinde batma , yanma gibi rahatsızlık geliştirebilirler. Nadiren de olsa buruna uygulandığı yerde kanamalara yol açar. Bu ilacı uzun süre kullanım sonrası burun akıntınızda kan gördüğünüzde veya burun kanaması ile karşılaştığınızda mutlaka polikliniğimize bildirmelisiniz. Burun spreyini kullanırken bu yan etkileri azaltmak için kullanımda tarif edilen şekilde uygulamanız önerilir. Ayrıca ilacın prospektüsünde de uygulama şeklini gösteren resimler bulabilirsiniz.

UYGULAMA ÖNERİLERİ:

    1. İlk seferde spreyin kapağını çıkarıp bir kez dışarıda sıkarak püskürtme şeklini anlayın.
    2. Spreyi her kullanım öncesi hızlı bir şekilde 10 saniye kadar sallayarak çalkalayınız.
    3. Spreyin ucunu burun girişine yerleştiriniz. Sprey ucunun burnun ortasına doğru bakmasından kaçınınız. Bunun için spreyi sol burun deliğinize uygularken sağ elinizle, sağ burun deliğinize uygularken ise sol elinizde tutarak kullanmanız yararlı olabilir.Yani spreyin ucunu ters el kullanarak taraftaki göze doğru burun içinde yönlendirin.
    4. İki parmağınızla spreyin sıkma yerini aşağı doğru çekerek spreyi burun deliğinize püskürtün. Size Tarif edilen sayıda püskürtün. Püskürtürkrn burnunuzu çekmeniz gerekmez.
    5. Daha sonra 3 ve 4 numaralı işlemi diğer burun deliğinize el değiştirerek uygulayın.

Piyasada bu gruplarda bir çok farklı ilaç bulunabilmektedir. Doktorunuz sizin için düşündüğü en iyi olan ilacı yazmıştır. Eğer bu ilaçları kullanırken bir sorunla karşı karşıya kalıyor veya yan etkisinden kuşkulanıyorsanız bu konuda doktorunuzu bilgi sahibi ediniz. İlaçlarınızı doktorunuzun tarif ettiği gibi kullanmaya özen gösteriniz.