Alerji Polenler

Allerji Yapan maddelerden Kaçınma-Korunma
POLENLER

Aşağıdaki bilgiler polikliniğimizde incelenmesi sonrası bir maddeye karşı allerjisi saptanan hastalarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen poliklinik doktorunuza sorunuz.

Ağaçlar, yabani otlar ve çimenler havaya yılın farklı zamanlarında polen yayarlar. Ağaç ve çimenlerin polenleri ilkbaharda ,yabani otların polenleri ise sonbaharda havada daha çok bulunurlar. Burunda alerjiye yol açan polenler gözle görülmeyecek kadar küçüktür.Bu polenlerden tamamiyle kaçınmak söz konusu olamaz ancak bazı basit önlemlerle maruz kalınan polen miktarı azaltılabilir ve bu da şikayetlerinizin azalmasını sağlar.

Aşağıdaki öneriler bu basit önlemleri içerir :

  • Polenlerin fazla oduğu mevsimlerde pencerenizi kapalı tutunuz. Evde mümkünse polen filtreli klima kullanın. Polen filtresini temiz tutun ve ayda bir değiştirin.
  • Polenlerin fazla oduğu mevsimlerde arabanızın camlarını kapatarak seyahat edin. Mümkünse polen filtresi olan klimalı araçları kullanın. Polen filtresi iyice yıpranmadan sık değiştirin.
  • Polenler mevsimlerinde ,sabah erken vakitlerde havada en yoğun olarak bulunurlar. Bu nedenle evden çıkarken mümkünse öğle vaktini tercih edin.
  • Kuru ,sıcak ve rüzgarlı havalarda polenlerin taşınması daha kolaydır. Bu zamanda evde kalmayı tercih edin. Yağışlı hava polenlerin yıkanmasını ve yere çökertilmesini sağlar. Yağışlı havalar polenlere karşı allerjisi olanlar için güvenlidir.
  • Polen mevsimlerinde dışarıda kurutulan çamaşıra yapışan polenler evinizin içine taşınır. Bu nedenle o mevsimlerde ev içi kurutmayı tercih edin.
  • Polen mevsimlerinde dışarıda uzun süre kaldı iseniz eve döndüşünüzde hemen duş alın veya saçlarınızı yıkayın. Dış elbiselerinizi değiştirin.
  • Polenlerin havada fazla olduğu zamanlarda dışarı çıkmak zorunda kalırsanız maske kullanın.
  • Dışarıdan evinize gelen herkes ve evcil hayvanlar polenleri içeriye taşıyabilir. Bu konuda gerekli önlemleri alın.