Kemiğe implante cihazlar

Kemik İletimli İmplantlar

Dünyanın dört bir yanındaki kişiler, 35 yıldan uzun süredir seslere Baha® kemik iletimli implant ile ulaşıyor. Baha Sistemi, sesi kemik iletimi yoluyla ilerletmek için vücudun doğal yeteneğinden yararlanır ve işitme ve iletişim kurma seviyeniz üzerinde derhal ve olumlu bir etki yaratma potansiyeline sahiptir.

İşitmeye Giden Doğal Yolunuz

Duyduğumuz birçok ses, kulağımıza havada yol alarak gelse de (hava iletimi), aslında çoğunu kemikteki titreşimler (kemik iletimi) sayesinde işitiriz. Normal işitme yeteneğine sahip bir kişi kendi ses tonunu işitirken, duyduklarının çoğu aslında kemik iletimi yoluyla gelir.

Dış ve orta kulağınızdaki sorunlar ses dalgalarının akışını bloke edebilir veya sınırlandırabilir ve bunların iç kulağınıza etkin bir şekilde ulaşmasına engel olabilir. Bir işitme cihazı, sesi sorunlu bu alanlardan geçirmek için yeterince zorlayabilme gücüne dayansa da, kemik iletimi implantları, sesi vücudun doğal şekilde iletme yeteneğinden yararlanır. Bu doğal süreçten tam anlamıyla yararlanmak, şimdiye dek hiç olmadığı kadar iyi ve net bir şekilde işitmenizi sağlayabilir.

Çalışma şekli

Bir işitme cihazı, sesi hasarlı alan üzerinden göndermeye çalışırken, Baha Sistemi sesi net, temiz şekilde doğrudan iç kulağınıza göndermek için kemik iletiminin avantajından yararlanır. Günümüzde iki tip Baha sistemi bulunmaktadır. Her ikisi de güvenle işitmenize ve iletişim kurmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmış eşsiz Cochlear teknolojisini sunar.

  1. Ses işlemcisi sesleri havada yakalar.
  2. Ses işlemcisi sesleri titreşimlere dönüştürür ve bunları abutment veya manyetik bağlantı üzerinden küçük implanta gönderir.
  3. İmplant, titreşimleri kemik yolu üzerinden iç kulağınıza doğrudan iletir.
Kemik iletimli sistemler nasıl çalışır (Ponto®)

Kemik iletimliı işitme sistemleri vücudunuzun kemik iletimi yoluyla ses aktarmak için doğal yeteneklerini kullanmak için tasarlanmıştır. Ses işlemcisi, sesleri titreşimlere dönüştürür ve titreşimler kafatası kemiğiyle doğrudan iç kulağınıza gönderilir.

Kemik iletimli bir işitme sistemi üç bölümden oluşur:
1. Kulağın arkasında kemiğe oturan küçük (3 veya 4 mm) titanyum implant
2. Ses işlemcisinin bağlanmasını sağlayan deriyle sorunsuz bir şekilde yerleştirilen bir abutment
3. Kulak arkasında duran ses işlemcisi

 

Küçük titanium implant Konuşma işlemi takılmamış abudment Abudment üzerindeki konuşma işlemcisi

 

Kemik iletimi nasıl çalışır
Ses işlemcisi abutment üzerine kolaylıkla takılır. Bağlantı sağlandıktan sonra, ses dalgalarının toplanması, işitme cihazı gibidir. Bununla birlikte, bu ses dalgalarını dış kulak yolundan iletmek yerine, kafatası kemiklerinden iletmeye hazırlar ve ses dalgalarını titreşimlere dönüştürür. Ses işlemcisi ile implant ve abutment yoluyla kemik arasındaki doğrudan bağlantı sayesinde, cildiniz ses titreşimlerini hafifletmez ve daha net bir ses verir.
Ses işlemcisini çıkarırsanız, örneğin duş veya uyku gibi durumlarda, ses titreşimleri gönderilmez ve işitme cihazı orijinal durumuna dönecektir.

 

Ponto Sistemi Doğrudan Ses İletimine bir örnektir. Bu, cildin sistemlerine kıyasla en iyi amplifikasyonu ve çıktıyı sağlar; burada cilt, ses işlemcisi ve kemik arasında nem katman tabakası oluşturur

 

 

 

 

Cerrahi teknik

Kemik iletimli işitme sistemi kazanılması,  kanıtlanmış, güvenli ve nispeten basit bir işlemdir ve çoğunlukla lokal anestezi ile yapılır. Yeni Minimal İnvazif Ponto Cerrahisi ile implantın ve abutmentin boyutuna tam olarak uyacak şekilde küçük bir kesi yapılır. Bu dikiş ihtiyacını ortadan kaldırır, bu da cerrahide daha az zaman demektir. Bu işlemi yara izini de azaltır ve iyileşme süresini kısaltır.
Ayrıca, eğer kemiğe implante işitme sizin için doğru değilse karar verirseniz, cihaz çıkarılabilir.

Kemik iletimli işitme sisteminden kimler yararlanabilir?

İşitme kaybınız dış veya orta kulaklarınızdaki problemlerden kaynaklanıyorsa, odyoloğunuza, kemik bağlantılı cihazlar hakkında konuşun. Özellikle kulak kanalında veya orta kulaktaki tüm sorunları atlamak için tasarlanan bu cihazlar size daha net, daha rahat bir işitme sağlayabilir.
• Mikrotiya ve atrezisi gibi kulak kanalı ve orta kulak problemleri
• Tek taraflı total işitme kaybı

Med-El BoneBridge ®

Med-El BoneBridge, mikrotiya ve atrezisi olan hastalarda kullanılabilen, kemik iletimli işitsl implantların  başka bir türüdür.

BoneBridge, dünyanın ilk aktif kemik iletimli implantıdır. Bu kemik iletimi, doğrudan kemik iletimiyle iç kulağa iletilmesini sağlar. BoneBridge, implantın tamamen cildin altına yerleştirildiği, yarı-implante edilebilir bir işitme sistemidir. İmplant, saçların altına takılan harici bir ses işlemcisinden sinyal alır.

Med-El Vibrant Soundbridge®

Vibrant Soundbridge, mikrotia ve atrezisi olan hastalar için başka bir alternatif olan orta kulak implant sistemidir. Soundbridge, geleneksel işitme cihazlarına veya kemik iletim cihazlarına alternatiftir. Bu cihaz, harici olarak takılan ses işlemcisinden ve cerrahi olarak cildin altına yerleştirilen bir implanttan oluşur. Ses işlemcisi manyetik enerji ile tutulur ve saçların altına veya üstüne takılabilir. Sesler, ses işlemcideki mikrofon tarafından toplanır. Ses işlemcisi bu sesleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Elektrik sinyalleri deriden implanta iletilir. İmplant, sinyali yüzer kütle transdüserine iletken bir bağlantı ile iletir. Orta kulaktaki inkus kemiğine takılan floating mass transducer, sinyalleri mekanik titreşimlere dönüştürür ve orta kulak yapılarını harekete geçirir. Orta kulak yapılarının hareketi titreşimi doğrudan iç kulak işitme organına gönderir.