Rinoplasti Operasyonu

 

Fonksiyonel- Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Hasta Bilgilendirme Formu

 

Burun yüzün en dikkat çeken yapısıdır. Koku alma hissini yanında, soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme gibi çok önemli fonksiyonel görevleri vardır. Sadece burunun dış görünümünü düzelten ameliyatlara ”Rinoplasti”, ilaveten burun tıkanıklığı şikayetine neden olan burun içi darlıkları da söz konusu ise bu ameliyatlara ”Fonksiyonel-Estetik Burun Ameliyatları – Septorinoplasti” adını vermekteyiz. Burun tıkanıklığının açılması, burnun yüzümüzün diğer kısımları ile uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşturulması bu ameliyatın temel amacıdır. Sadece estetik kaygılar ile bu ameliyatı olmanızı tavsiye etmiyorum. Fonsiyonel-estetik burun ameliyatlarında görünümü düzeltmek bakımından mükemmele ulaşmak mümkün değildir. Her hastanın dokusu ameliyata farklı cevap verdiği için hiç bir cerrah sonuç hakkında bir garanti veremez. Ayrıca bu ameliyat hastanın örnek aldığı veya beğendiği bir kişinin burnunu söküp hastaya takmak gibi bir organ nakli ameliyatı da değildir. Bir terzinin dikeceği elbiseden alabileceği başarılı sonuç, kendisine verilen kumaşın kalitesine bağlı olduğu gibi estetik burun ameliyatlarında da ulaşabileceğimiz başarı oranı, hastanın burun dokularının uygun olup olmaması ile ilgilidir. Ameliyat, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size ideal bir görünüm vermesi mümkün olmayabilir veya diğer insanların size daha farklı davranmasına yol açmayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Rinoplasti için en iyi adaylar mükemmel için değil de görünümlerini düzeltme amacıyla gelenlerdir. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz iyi bir aday olabilirsiniz. Bu ameliyatta hedefimiz sizin burnunuzdaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüzünüze uyumlu bir burun meydana getirmektir. Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokularınızdaki yara iyileşme gücü, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının durumu ve hastanın özel problemlerine bağlıdır. Estetik burun ameliyatları yüz gelişiminin tamamlandığı 16-17 yaşından itibaren yapılabilir, üst yaş sınırı yoktur.

Kulak Burun Boğaz hekimi olarak görünümün düzeltilmesi yanında burunun temel fonksiyonlarında da iyileşme sağlamalıyız. Ancak, bu ameliyatı olmayı kabul etmeden önce gerçekci ümitler içinde olmalısınız. Burnunuzun görünüm ve fonksiyon yönünden rahatsız olduğunuz konuları açıkca anlatmalısınız. Doktorunuz burnunuzun izin verdiği ölçüde sizin isteklerinizi karşılamaya çalışacaktır. Size verilen bu yazıda cevabı olmayan sorularınızı mutlaka sorunuz.

Ameliyat Öncesi: Ameliyat öncesi fotoğraflarınız çekilecektir. Ameliyat öncesi burnunuzun görüntüsünün belgelenebilmesi için fotoğraflarının çekilmesi gereklidir. Muayeneniz ve fotoğraflarınızdan elde edilen bilgiler ışığında sizin burnunuza has olan problemlere yönelik olarak ameliyatınız planlanacaktır. Bu fotoğraflama işlemi ameliyat sonrası 3.ayda ve 1.yılda tekrarlanacaktır. Ameliyatınız, durumunuza göre genel anestezi (narkozla uyutarak) veya lokal anestezi (iğneyle uyuşturarak) altında yapılacaktır. Anestezi almanızda bir engel olup olmadığı ameliyat öncesinde Anestezi Polikliniğinde Anestezi Doktorları tarafından incelenecektir.

Bayan hastaların ameliyat tarihini planlarken adet dönemi ve adetten hemen önceki dönemlerde ameliyatın yapılmasından kaçınılmalıdır. Ameliyattan önceki 15 gün içinde hekiminizden habersiz hiçbir ilaç kullanmayınız, sigara içmeyiniz ve alkol almayınız. Sigara kullanımı ameliyatınızın başarısını azaltıcı bir etki yapmaktadır. Ameliyat gününden bir önceki akşam burun içindeki kılları kesmenizde büyük yarar vardır. Ameliyat sonrası birkaç gün banyo yapamayacağınız için ameliyattan önceki akşam duş almalısınız. Ameliyat öncesi akşam saat 12′ ye kadar yemek ve içmek serbesttir.

 

 

Ameliyat: Ameliyatınıza cerrahi işlem süresi 1-2 saat, anestezi uyuma ve uyandırma süreleri ile  3 saate kadar sürebilir. Burnun alt kısmında her iki burun deliği arasındaki deri kesilerek burun cildi, altta uzanan kıkırdak ve kemik iskeletten ayrılır. Kıkırdak ve kemiklere uygun bir şekil verilir. Burun cildi yeniden şekillendirilen burun iskeletini sarar ve buruna yeni bir görünüm sağlanır. Bazı hastalarda ameliyatla ilgili işlemlerde burnun kendisinden aldığımız kıkırdakları ve doku yapıştırıcısı kullanmayı yararlı buluyoruz. Yeterli kıkırdak sağlanamadığı bazı durumlarda kulaktan veya kaburgadan kıkırdak temin etmekteyiz. Ameliyatınızda burnunuzun içine klasik anlamda tampon konulmayacağı için ameliyat sonrası tampon alınması gibi bir rahatsızlık olmayacaktır.

Ameliyat Sonrası: Burun çevresinde şişme ve morarmayı en aza indirmek için ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde bu bölgeye buz uygulaması yapılacaktır. Ameliyattan sonra hastanede 1 gün kadar yatacaksınız. 4.-5. gün burnunuz ile üst dudağınız arasındaki bir kaç dikiş alınacaktır. Burnunuzdan ilk 2 hafta boyunca az miktarda kan sızıntısının gelmesi normaldir, bir peçete ile sık sık temizleyiniz. Burun yanlarında ve göz çevresinde hastadan hastaya değişen derecelerde ameliyata bağlı morluklar meydana gelebilir. Bu morluklar 3 hafta içinde düzelirler. Ameliyattan sonraki 2 hafta süresince uyku esnasında yatakta 45 derecelik yarı oturur pozisyonda uyumalısınız. Burnunuzun alt-orta kısımda dikişler varsa, onların üzerine antibiyotikli pomad sürünüz. Sık sık burnunuza su çekerek burun içinin tıkanmasına engel olunuz. Burnunuza çektiğiniz suyu zorla sümkürmeyin, lavaboya eğilerek kendiliğinden akmasını sağlayınız. Burnunuz içindeki iç kalıp ve burnunuzun üzerindeki dış kalıp 7-21 gün sonra alınacaktır, süre her değişebilir. Ameliyattan sonraki birkaç hafta süresince burun içinde kabuklanma ve burun tıkanıklığı doğaldır, endişe etmeyiniz. İlk 3 hafta aksırık ve zorlu öksürükten ve sümkürmekten kaçınmalısınız. Evinize gittiğinizde ılık suyla banyo yapabilirsiniz, bunun için banyoya girerek bedeninizi kendiniz yıkayabilir, daha sonra bir başkasının yardımıyla burun üzerindeki bandajı ıslatmadan saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Burnunuzun ameliyat öncesi şekline kavuşması için en az 6 aylık bir süre geçmelidir. Ameliyatı takiben 3.-4. gün sonra hasta, okuluna veya işine geri dönebilecek hale gelir. Aşırı zorlama gerektiren aktivitelerden (koşu, yüzme, eğilme, cinsel ilişkiler ve kan basıncınızı arttıran her aktivite) 1-2 hafta kaçınılmalıdır. Bandaj kaldırıldığında ve ilk 3 hafta boyunca burnunuzun görünümü şişlikler nedeniyle hoş olmayabilir. Bu şişlikler ameliyattan sonraki üçüncü haftadan itibaren üç aya kadar önemli ölçüde azalır. Bilhassa sabahları burun ucunda giderek azalan şişlik bu ameliyatın doğal neticesidir. İki ay gözlük takmaktan ve burnunuza birşeyin çarpmasından kaçınmalısınız. İki ay boyunca size tarif edilen burun masajını her saat başlarında uygulayınız. Her ameliyatta olabilen kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları gibi riskler estetik burun ameliyatlarında da söz konusudur. İlaveten; beğenilmeyen bir görünüm, yara iyileşmesindeki anormallikler, burun pe
rdesinde delik gelişimi burun sırtında ince kırmızı bir damarlanma ve burun tıkanıklığı gibi komplikasyonlar olabilir. Ancak bu komplikasyonlara nadiren rastlanmaktadır, düzeltilmesi için ikinci bir ameliyata ihtiyaç olabilir. Hastanın kendi bünyesinden kaynaklanan düzensiz yara iyileţmesi, kalın ve yağlı burun cildi ve sigara kullanımı ameliyat sonucunu kötü yönde etkileyen faktörlerdir. Ameliyattan 2 hafta öncesinde sigarayı bırakmış olmalısınız. Ayrıca çarpık burunları dümdüz hale getirmek güçlük arzeder. Ameliyattan sonraki aylar içinde burnunuzun şeklinde ve burun ucunun kalkıklığında azalma gibi bazı değişiklikler olabilir. Bunu dikkate alarak ameliyatta burnunuz biraz fazla kalkık hale getirilmeye çalışılır. Ameliyattan sonra burun kanaması, burun içinde yapışıklıklar, yara iyileţmesinin uygunsuzluğuna bağlı bazı çökmeler olabilir. On hastanın birinde (%10) gelişebilen bu istenmeyen durumlar, ameliyattan 9 ay kadar sonra küçük müdaheleler ile düzeltilebilmektedir.

Estetik burun ameliyatının amacı mükemmel veya idealinizdeki bir burun değil sahip olduğunuzdan daha güzel görünümlü ve nefes alabilen bir burun sağlamaktır. Bu ameliyatı kendiniz için olmalısınız, başkalarının ilgisi ve övgüsü için veya daha güzel bir eş veya iş temini amacıyla olmayınız. Ameliyatınızı yapacak olan hekime tam olarak güvenene kadar ameliyata karar vermeyiniz. Sadece sosyal medyada paylaşılan operasyon sonrası fotoğraflara bakarak doktorunuzu seçmeyiniz. Daha önceden operasyonu yapılmış hastaları araştırıp, ona göre operasyona karar veriniz.   Bu yazı sizi korkutmak amacıyla değil, konu hakkında bilgilendirerek ameliyat olma kararınızı sağlıklı bir şekilde vermeniz için hazırlanmıştır. Burnunuzun ameliyat sonraki görünümünü bir başkasının burunu ile değil, kendi burnunuzun ameliyat öncesi fotoğraflarıyla mukayese ediniz. Ameliyatınız sadece burnunuzun şeklini değiştirecek, sosyal veya kişisel problemlerinize bir çözüm olmayacaktır. Hedefimiz size ameliyat geçirmiş değil, doğal görünümlü bir burun kazandırmaktır.