Tinnitus (Kulak Çınlaması) Öneriler

 

 

Kulaklarında Çınlama ve Uğultu Yakınması Olanlar’ın

Çınlamayı arttırmamak amacıyla;

  • Aşırı gürültülü ortamlarda durmamaları,
  • Sigara içmemeleri,
  • Aspirin ve benzeri ağrı kesicileri çok kullanmamaları,
  • Kahve, Çay, Çukulata,
  • Kola ve diğer kafein içeren içecek ve ilaçlardan uzak durmaları önerilir.
  • Ayrıca kulaklarındaki sesten daha çok tam sessiz ortamlarda rahatsız olacaklarından bulundukları yerde sesi maskeleyeci düşük bir ses yaratmaları uygun olur(örneğin yatarken kısık seste müzik dinlemek

 

Çınlama (Tinnitus) tedavisinde White Noise (Beyaz Gürültü):

“White noise” yani beyaz gürültü, uğultuyu andıran, fazla dikkat çekmeyen seslerdir. Okyanusların dalga sesi, rüzgarda sallanan ağaçların sesi ya da su sesine benzer seslerdir. Bütün frekansların eşit dağılımından oluştuğu için beyaz diye adlandırılır. Çevredeki ses kaynaklarının bütün keskin veya düşük frekanslarının traşlandığını veya sürtünme etkisiyle azalıp eşitlendiği doğal durumlar nadiren olur. Doğruluğu tartışılmakla birlikte, çocuğun anne karnında sıvı içindeyken duyduğu sesin “beyaz gürültü” olduğu söylenir ve nedensiz ağlamalarının tedavisi için bu amaçla da kullanılır.

Çınlama( tinnitus) tedavisinde bu yöntem de son yıllarda kullanılan tedavilerden en önemlisidir. İç kulakta çınlamayı oluşturan ve ancak elektron mikroskobu ile görülen dış tüylü hücrelerdeki bozulmuş çalışma senkronizasyonu baskıladığı ve algıda seçicilikte öınlamayı geri olana attığı düşünülemekdir.

Bu yöntem çınlama tedavilerinde kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Genel olarak mevcut çınlamaya alıştırıcı tedavi yöntemidir. Algıda seçicilikde çınlamayı beyinde arka plana atmak, tüm çınlama tedavilerinin amacıdır. Web sayfamızda mp4 formatında  ses dosyaları bulunmaktadır.

Çınlama (Tinnitus) tedavisinde, White Noise (Beyaz Gürültü) ses tedavisi yöntemidir.  Özellikle geceleri sessiz ortamda çınlamanızın şiddetine göre  ses dosyasındaki  ses şiddetini ayarlayıp en az 2 saat dinlemeniz gereklidir. Ses dosyasının arkasına hoşlandığınız herhangi bir fon müziği dosyası ekleyebilirsiniz. Tedavi süresi 3-6 aydır.

            Geçmiş olsun dileklerim ile…