Steroidli Burun Spreyleri Öneriler

 

STEROİDLİ  BURUN SPREYLERİ  

 

Aşağıdaki bilgiler  polikliniğimizde  incelenmesi  sonrası bir maddeye  karşı  allerjisi  saptanan hastalarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen poliklinik doktorunuza sorunuz.

Buruna sprey şeklinde kullanılan steroidli spreyler   burun ve sinüs içindeki örtünün şişkinliğini azaltmak için kullanılır  ve  bu  nedenle  oluşan burun tıkanıklıklarını azaltır. Aynı zamanda hapşırık ve burun akıntısının azalmasında da  faydalıdır. Burun içindeki şişlikler azalınc burun  ve  sinüsler  normal  görevlerini  yapabilir hale gelirler. Böylece sinüzit gelişmesi önlenmiş ve burun tıkanıklıklarına bağlı baş ağrılarılarıda azalmış olur.

Bu ilaçların etkili  olabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle hergün düzenli olarak iki hafta süre  ile kullanılmasından sonra etkisini göstermeye başlar.  Erkenden bırakılması veya düzensiz kullanımları halinde etkisi görülmez.

Bu steroidli spreylerin büyük bölümü buruna püskürtüldükten sonra burun içindeki örtü tarafından emilir. Çok az bir kısmı ise yutulur. Bu yutulan az miktarda ilacın da  vücuda  genel  etkisi  yoktur veya   çok  azdır.  Bu ilaç vücutta salgılanan bir hormonun aynısıdır. Hormon salınımı ile uyum göstermesi açısından ilacın sabah kalktıktan hemen sonra yapılan burun temizliğini takiben kullanımı önerilir.

Bu  spreyin  uzun  süre  kullanımı  vücut  açısından  güvenlidir.    Yıllarca   kullanımının   emniyeti   kanıtlanmıştır. Ancak   burun   içinde   batma , yanma  gibi rahatsızlık geliştirebilirler.    Nadiren de olsa buruna uygulandığı yerde kanamalara yol  açar.  Bu  ilacı  uzun  süre  kullanım   sonrası  burun  akıntınızda  kan  gördüğünüzde  veya  burun kanaması    ile   karşılaştığınızda   mutlaka   polikliniğimize  bildirmelisiniz.  Burun   spreyini   kullanırken   bu  yan etkileri  azaltmak  için  kullanımda  tarif   edilen   şekilde  uygulamanız   önerilir.   Ayrıca  ilacın  prospektüsünde de uygulama şeklini  gösteren resimler bulabilirsiniz.

 

UYGULAMA ÖNERİLERİ:

  1. İlk seferde spreyin kapağını çıkarıp bir kez dışarıda sıkarak püskürtme şeklini anlayın.
  2. Spreyi her kullanım öncesi hızlı bir şekilde 10 saniye kadar sallayarak çalkalayınız.
  3. Spreyin ucunu burun girişine yerleştiriniz. Sprey ucunun burnun ortasına doğru bakmasından

kaçınınız.  Bunun için spreyi sol burun deliğinize uygularken sağ elinizle,  sağ  burun  deliğinize

uygularken ise sol elinizde tutarak kullanmanız yararlı olabilir.Yani spreyin ucunu ters el kullanarak

taraftaki göze doğru burun içinde yönlendirin.

  1. İki parmağınızla spreyin sıkma yerini aşağı doğru çekerek spreyi burun  deliğinize  püskürtün.   Size

Tarif edilen sayıda  püskürtün. Püskürtürkrn burnunuzu çekmeniz gerekmez.

  1. Daha sonra 3 ve 4 numaralı işlemi diğer burun deliğinize el değiştirerek  uygulayın.

Piyasada  bu  gruplarda  bir  çok  farklı  ilaç  bulunabilmektedir.  Doktorunuz  sizin  için  düşündüğü  en  iyi  olan ilacı yazmıştır.  Eğer  bu  ilaçları  kullanırken   bir  sorunla   karşı   karşıya  kalıyor  veya  yan etkisinden kuşkulanıyorsanız bu  konuda  doktorunuzu  bilgi  sahibi  ediniz.  İlaçlarınızı  doktorunuzun  tarif ettiği   gibi kullanmaya özen gösteriniz.