Polen Allerjisi Öneriler

 

 

Allerji Yapan maddelerden Kaçınma-Korunma

POLENLER  

Aşağıdaki bilgiler  polikliniğimizde  incelenmesi  sonrası bir maddeye  karşı  allerjisi  saptanan hastalarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen poliklinik doktorunuza sorunuz.

Ağaçlar,  yabani otlar   ve  çimenler  havaya  yılın  farklı  zamanlarında  polen   yayarlar.  Ağaç  ve çimenlerin polenleri ilkbaharda ,yabani otların polenleri ise sonbaharda havada daha çok  bulunurlar.  Burunda alerjiye yol açan polenler gözle görülmeyecek kadar küçüktür.Bu polenlerden tamamiyle kaçınmak söz konusu olamaz ancak bazı basit önlemlerle maruz kalınan polen miktarı azaltılabilir ve bu da şikayetlerinizin azalmasını sağlar.

 

Aşağıdaki  öneriler bu basit önlemleri  içerir :

  • Polenlerin fazla  oduğu  mevsimlerde   pencerenizi   kapalı       Evde  mümkünse  polen  filtreli

        klima kullanın. Polen filtresini temiz tutun ve ayda bir değiştirin.

  • Polenlerin fazla  oduğu  mevsimlerde   arabanızın camlarını kapatarak seyahat  Mümkünse polen

filtresi olan klimalı araçları kullanın. Polen filtresi iyice yıpranmadan sık değiştirin.

Polenler mevsimlerinde ,sabah erken vakitlerde havada en yoğun olarak bulunurlar.  Bu nedenle evden çıkarken mümkünse öğle vaktini tercih edin.

  • Kuru ,sıcak ve rüzgarlı havalarda polenlerin taşınması daha kolaydır.  Bu zamanda evde kalmayı tercih edin.  Yağışlı hava polenlerin yıkanmasını ve yere çökertilmesini sağlar.  Yağışlı havalar polenlere karşı allerjisi  olanlar için güvenlidir.
  • Polen mevsimlerinde dışarıda kurutulan çamaşıra yapışan polenler evinizin içine taşınır. Bu nedenle o mevsimlerde ev içi kurutmayı tercih edin.
  • Polen mevsimlerinde dışarıda uzun süre kaldı iseniz eve döndüşünüzde hemen duş alın veya saçlarınızı yıkayın. Dış elbiselerinizi değiştirin.
  • Polenlerin havada fazla olduğu zamanlarda dışarı çıkmak zorunda kalırsanız maske kullanın.
  • Dışarıdan evinize gelen herkes ve evcil hayvanlar polenleri içeriye taşıyabilir. Bu konuda gerekli önlemleri alın.