İşitme Cihazı Öneriler

 

 

İşitme cihazı kullanmaya başlayacak bebek ve çocuklarda dikkat edilecek hususlar:

1-Bebeklerde erken dönemde(0-6 ay) işitme cihazı kullanmak çok önemlidir.Ne kadar erken takılır ve düzenli kullanılırsa beyin sesle o kadar erken tanışır işitmeyi ve konuşmayı normal işiten yaşıtlarına yakın düzeyde öğrenme şansı olur
2-Çocuğunuza işitme cihazını her gün sabah kalkınca takıp uyku ve banyo haricinde çıkartmamalısınız.Ancak o zaman düzenli işitme cihazı kullanmış olur
3-İşitme cihazı kullanımı anlatan kişiden çok iyi dinlenmeli kullanma kılavuzunu iyi okumalı ve anlamadığınız durumlarda firmayı arayıp bilgi almalısınız
4-Bebek ve küçük çocuklarda vakit çok önemlidir.Vakit kaybetmek demek çocuğunuzun öğrenme hayatından çalmak demektir.
5-Kulak kalıbı kullanmak kulaktaki kirin dışarı akmamasına ve içerde birikmesine neden olur.Düzenli olarak kulak kiri olup olmadığına baktırmanız gerekir.Kişiden kişiye değişmekle birlikte 3-6 ayda bir kontrol edilmelidir.
6-Kulak kirini temizleme işini sadece KBB doktoru yapabilir.Başka kişilerin temizlemesine izin vermeyin
7-Kulak kalıbını temiz tutmak çok önemlidir.Hem kanalda bir iltihaplanma olmasına engel olursunuz.Hem de küçük olan kalıptaki deliğin kirle dolmasına engel olursunuz.
8-Cihazları çıkardığınız anda kalıbın ucuna bakın eğer kir varsa mutlaka ıslak bir mendille silin.Cihaza su değirmeyin.Sadece kalıbı temizleyin.Hemen yaparsanız kir birikip sertleşmeden temizlemiş olursunuz.
9-Çocuk büyüdükçe kulak kanalı da büyür.Ötme sesi oluşmaya başlar.Bu sebeple kulak kalıbı bebeklerde  üç ayda bir yenilenmelidir.2 yaşından sonra 6 ayda bir yenilenebilir.
10-Kalıp yapılırken kanala açılan deliğin ağzı olabildiğince geniş yapılmalıdır.
11-Yeni yapılan kalıp vurma yaptıysa  kızarıklık ağrı olabilir.Alışır diye beklemeyin.Mutlaka kalıbın vuran yerlerinin törpülenmesi ya da yeniden yapılması gerekir.
12-işitme cihazları her ay ya da iki ayda bir kontrol edilmeli.Düzenli olarak yapılacak işitme testine göre cihaz ayarları da değiştirilebilir.
13-İşitme cihazı pillerinin etiketlerini çıkardığınız zaman pil çalışmaya başlar bir daha da kapanmaz.Bu yüzden sadece kullanacağınız zaman etiketi açın
14-Eğer merkeze uzak bir yerde oturuyorsanız pilleri altı aylık ya da yıllık almaya çalışın.Pil bittiği için işitme cihazı takmamak çocuğunuza büyük bir kayıp getirir.
15-Pil  alırken arkasında yazılı olan son kullanma tarihlerine mutlaka dikkat edin.En az 6 ay yada 1 yıl süresi olmalıdır.
16-Çocuklar sık sık hastalanırlar.Nezle grip gibi hastalıklar orta kulak iltihabına sebep olabilir.Böyle durumlarda çocuk cihazı çıkarmak isteyebilir.Zorlamayan bir iki saat takıp yarım saat çıkartarak kulakların havalanmasını sağlayın.Aynı zamanda KBB doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.